Jak skutecznie oszczędzać? To pytanie, które bez wątpienia niejednokrotnie sobie zadałeś. Do najpopularniejszych sposobów na gromadzenie oszczędności wciąż należy założenie tradycyjnej lokaty. Niektórzy próbują również podejmować inne działania: inwestują w kryptowaluty, złoto, nieruchomości, akcje… Istnieje jednak jeszcze jeden, nieco mniej popularny sposób na dodatkowe oszczędności: założenie instalacji fotowoltaicznej. Jak możesz to zrobić i dlaczego warto?

Lokata a fotowoltaika

Ulokowanie pieniędzy na lokacie ma na celu pomnożenie oszczędności. W praktyce jednak takie rozwiązanie rzadko bywa skuteczne. Lokaty oprocentowane są do 3% w skali roku. Twój zysk będzie więc niewielki, a każda wypłata środków przed terminem skutkuje całkowitą utratą odsetek. Założenie lokaty w rzeczywistości jedynie zamraża więc Twoje pieniądze, a w obliczu postępującej inflacji odkładane w ten sposób środki będą wręcz traciły na wartości.

Co więcej, na skutek spadku wartości pieniądza rosną także ceny – między innymi prądu. Tracisz więc nie tylko na lokatach, ale także na korzystaniu z tradycyjnych źródeł energii. Zastanów się więc nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną i wytwarzaniem prądu samemu, we własnym domu. Ciekawe jest to, że montaż instalacji często bywa dofinansowywany z programów ekologicznych – jeśli więc rozważasz stosowanie fotowoltaiki, koniecznie sprawdź, czy możesz starać się o dotacje.

Fotowoltaika – zalety

Choć nie każdy właściciel nieruchomości zdaje sobie z tego sprawę, fotowoltaika to inwestycja na lata – solidna, pewna i ze znacznym potencjałem wzrostu zysków wraz z upływem czasu. Warto wspomnieć również o tym, że zasoby paliw kopalnianych maleją, a ceny surowców stale rosną – korzystanie z alternatywnych źródeł energii będzie więc coraz bardziej rentowne. 

W końcu, fotowoltaika to nie tylko ulga dla portfela, ale także dla środowiska – rezygnacja z wytarzania prądu ze spalania węgla znacznie ogranicza zanieczyszczanie powietrza. Produkując prąd z wykorzystaniem promieni słonecznych nie emitujesz szkodliwych substancji do atmosfery i nie przyczyniasz się do zwiększania efektu cieplarnianego – fotowoltaika pozwoli Ci więc nie tylko zaoszczędzić, ale zadbać także o jakość powietrza i polepszyć stan środowiska w Twoim miejscu zamieszkania.

Oszczędzanie z fotowoltaiką

Często mówi się, że instalacja paneli jest droga. Dziś nie jest to już jednak prawdą – branża odnawialnych źródeł energii rozwija się bardzo dynamicznie, a rosnąca konkurencja sprawia, że cena wykonania montażu spada. Co więcej, po jej założeniu nie występują już dodatkowe koszty – słońce jest w końcu nieskończonym, nieograniczonym i dostępnym dla wszystkich źródłem energii. 

Co ciekawe, to mit, że w dni pochmurne panele przestają działać i przetwarzać prąd – przy znacznym zachmurzeniu ich moc spada, ale nigdy nie zanika.  Własna produkcja energii pozwoli Ci więc na znaczne obniżenie rachunków za prąd, a w długim okresie na zaoszczędzenie niemałej kwoty. Fotowoltaika jest więc inwestycją, która może naprawdę szybko się zwrócić. 

Jak zarobić na energii słonecznej?

Czy na fotowoltaice można również zarobić? Tak – dzięki przetwarzaniu energii słonecznej możesz stać się prosumentem. Nadmiar prądu, który wytwarzasz, możesz sprzedawać z zyskiem – proces dystrybucji nadmiarowej energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych jest uregulowany prawnie. Aby robić to legalnie, wystarczy, że skontaktujesz się z siecią energetyczną i wyrazisz chęć przyłączenia mikroinstalacji, a następnie podpiszesz stosowną umowę. Dzięki temu będziesz mógł wytwarzać prąd nie tylko na użytek własny, ale również w celu generowania zysków.

Choć fotowoltaika wymaga pewnych inwestycji, oszczędzanie i zarabianie na przetwarzaniu energii słonecznej jest proste i rentowne. Jeszcze niedawno uznawana była za trudno dostępną i kosztowną technologię, a na rynku było niewielu producentów oferujących tego typu rozwiązania. Dziś natomiast stała się osiągalna dla przeciętnego właściciela gospodarstwa domowego i co roku sięga po nią coraz więcej osób. 

031

Comments are closed.