Rynek energii elektrycznej jest gotowy na nawet 80% wzrost cen prądu do 2030 r. i jest to informacja, która u części Polaków wywołuje szczery uśmiech, radość czy wręcz dziką satysfakcję. Nie ma w tym nic dziwnego wiedząc, że dachy ich domów, garaży czy w niektórych przypadkach gruntu są pokryte lśniącymi panelami fotowoltaicznymi, które mają zapewnić pełną niezależność od przyszłych podwyżek. Jednak czy rzeczywiście jest się czym cieszyć? Czy pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca jest skutecznym sposobem na obniżenie rachunku za prąd w 2020 roku?

Od kilku lat branża odnawialnych źródeł energii rozwija się w niespodziewanie szybkim tempie. Głównymi przyczynami są zmiany klimatyczne, które nie pozostawiają wątpliwości, że „jednak coś się dzieje” oraz tempo wzrostu cen za energię elektryczną, która wedle prognoz przez najbliższą dekadę ma rosnąć rocznie o średnio kilkanaście procent.

Loading...

W prosty sposób dowiedz się:

ile będzie kosztowała Twoja instalacja?

ile pieniędzy rocznie oszczędzisz?

jak szybko uzyskasz zwrot z inwestycji?

 


Na jakiej powierzchni montowana będzie instalacja?

< wstecz

Jest to dach płaski czy skośny?

< wstecz

W jakim kierunku skierowana jest połać dachu, na której będzie montowana instalacja?


W jakim województwie mieszkasz?

Ta informacja pomoże nam wstępnie ocenić wydajność Twojej instalacji, ponieważ każde województwo charakteryzuje się innym poziomem nasłonecznienia


Ile miesięcznie płacisz za prąd?

Dzięki tej informacji będziemy mogli określić przybliżoną wartość rocznej oszczędności


W jaki sposób odbędzie się finansowanie inwestycji?

Ta informacja pomoże nam określić jak szybko zwróci się koszt inwestycji


Jeśli chcesz otrzymać szczegółową ofertę i wsparcie naszego konsultanta wypełnij poniższe dane:


0

Pozyskiwanie prądu z energii słonecznej to pomysł starszy niż się nam wydaje, jednak dopiero niedawno cena paneli oraz ich wydajność osiągnęły poziom, w którym każdy z nas może zainwestować w instalację, a w obliczu kierunku zmian niemalże pewnym jest szybki zwrot z inwestycji. Z uwagi na pakiet programów dofinansowania do fotowoltaiki być może to właśnie teraz jest najlepszy moment, żeby podjąć decyzję o instalacji. Mamy tu na myśli program „Mój prąd”, ulgę termomodernizacyjną oraz szereg programów lokalnych.

Pakiet programów dla inwestorów prywatnych

Szczególnym powiedzeniem cieszy się rządowy program „Mój prąd” oraz tzw. ulga termodernizacyjna. W ramach programu Mój Prąd otrzymasz maksymalnie pięć tysięcy złotych na nową instalację fotowoltaiczną, o mocy od 2 – 10 kW. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na zakup, montaż i uruchomienie instalacji. Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dzięki uldze termomodernizacyjnej możemy uzyskać maksymalnie 53 000 złotych odliczenia od podatku.

2020 – rok prosumentów

Nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii łączy się z drobnymi zmianami dla przedsiębiorców. Dzięki niej prosumentami stają się przedsiębiorcy, którzy posiadają instalacje do 50 kWp. Jest to bardzo korzystne, ponieważ będą oni mogli skorzystać z możliwości bilansowania lub bezgotówkowego rozliczania energii wprowadzonej do sieci energetycznej – co w prosty sposób zwiększa korzyści finansowe dla przedsiębiorców, zwłaszcza, że teraz będą oni mieli wybór czy nadwyżki energii sprzedają czy magazynują w celu wykorzystania w późniejszym terminie.

Dodatkowo rząd przewidział również wsparcie dla rolników, którzy mogą ubiegać się o ulgę inwestycyjną w wysokości 25% kosztów inwestycji i odliczane od podatku rolnego.

Więc czy warto inwestować w fotowoltaikę w 2020 roku?

Jeśli mieszkasz w domu, jednak płacisz za prąd bardzo małe kwoty, planujesz przeprowadzkę, dach Twojego domu jest mocno zacieniony lub w nieodległym czasie planujesz jego remont – wtedy instalacja nie będzie dobrym pomysłem – w przeciwnym przypadku, czyli gdy rachunki za prąd przekraczają 100 – 150 zł miesięcznie, zaś Twój dach może być zabudowany od strony południowej i wokół nie ma elementów rzucających cień inwestycja w instalację fotowoltaiczną będzie bardzo dobrym pomysłem.

04769

Comments are closed.