Ekologia

Co szósty gatunek wyginie ze względu na globalne ocieplenie

Jeśli masz plastyczną wyobraźnię, pomyśl jak wyglądałby świat pozbawiony niemal 20% wszystkich gatunków zwierząt i roślin. Jeśli nie chcesz o tym myśleć poczekaj 6 lat a przekonasz się na własne oczy.

Brzmi źle? Niestety tak. Czy jest to clickbait? Niestety nie. Informacje o wynikach analiz dotyczących wyginięcia gatunków została opublikowana w „Science” przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Connecticut. Dokument w jasny sposób pokazuje jak ocieplenie klimatu przyspiesza wymieranie poszczególnych gatunków roślin i zwierząt.  

Podczas analiz pod uwagę wzięto 131 wyników badań na temat ssaków, ryb, gadów, płazów, bezkręgowców i roślin na całym świecie. Jak wskazują symulacje, już wzrost temperatury o 1,7 stopnia Celsjusza może przyczynić się do wyginięcia około 6% gatunków. Przy wzroście o kolejne 2,5 Celsjusza liczba ta rośnie ponad 3-krotnie.

Dlaczego temperatura ma tak wielki wpływ na szanse przetrwania zwierząt i roślin? Okazuje się, że zależność ta wynika z tendencji do przenoszenia się zwierząt w poszukiwaniu lepszych warunków do egzystowania. Tendencja ta została zauważona już 20 lat temu przez prof. Camille Pamesan z Uniwersytetu w Teksasie i pokazywała jak na przestrzeni 10 lat przesuwał się zasięg występowania poszczególnych gatunków w kierunku biegunów ziemi – czyli tam gdzie z oczywistych przyczyn jest odrobinę chłodniej.

Jeśli Ziemia będzie ogrzewać się w obecnym tempie, zaś emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych będzie stale rosnąć średnia temperatura naszej planetu, za jakiś czas będzie wyższa o 4 stopnie Celsjusza. Co gorsze, statystyki nie uwzględniają zjawiska, zakładającego liniowy wzrost tempa wymierania gatunków; może bowiem się okazać, że szacunki są dwu a nawet trzy krotnie za małe, zwłaszcza, że dotychczasowe badania nie obejmowały zjawiska współzależności gatunkowej, które polega na tym, że w wielu przypadkach wyginięcie jednego gatunku jest wyrokiem śmierci innego np. brak owadów latających na pewnym obszarze nieuchronnie pociąga za sobą wyginięcie populacji ssaków, które się nimi żywią.

0119

Comments are closed.