Jednym z częściej zadawanych pytań, przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej jest to związane z jej kosztem. O ile chęć zgłębienia tej kwestii jest oczywista, o tyle odpowiedź już nie. Oto co ma największy wpływ na całkowitą cenę montażu paneli fotowoltaicznych:

Rozmiar instalacji

Jeśli zależy nam, na obliczeniu ceny instalacji, na początku musimy wziąć pod uwagę roczną wielkość zużywanej energii. Koszt paneli w głównej mierze będzie uzależniony od rozmiaru instalacji – im większe zapotrzebowanie, tym większy koszt systemu.

Miejsce montażu

Drugim najważniejszym czynnikiem, który wpływa na koszt instalacji jest jej dokładna lokalizacja. W większości przypadków moduły fotowoltaiczne montowane są na dachach, jednak z uwagi na fakt, że każdy dach jest inny systemy są dobierane indywidualnie. Odmienne rozwiązania dobierane są dla dachów skośnych, inne dla dachów płaskich. Montaż będzie różnił się również w zależności od jego pokrycia. Następnym czynnikiem, który ma wpływ na ostateczny koszt jest jego powierzchnia oraz azymutu – przy czym oczywiście najbardziej korzystna jest orientacja na południe. Jeśli z jakichś przyczyn dach nie nadaje się do montażu instalacji, warto rozważyć zyskującą w ostatnim czasie popularność instalację naziemną, która ma tę zaletę, że możemy swobodnie ustawić ją w najbardziej sprzyjającym kierunku, wybierając miejsce o stosunkowo największym nasłonecznieniu.

VAT 8% czy 23%

Niższy VAT do tej pory był stosowany jedynie do instalacji zamontowanych na dachach budynków mieszkalnych, a instalacje zamontowane poza dachem domu, czyli np. na gruncie, budynku gospodarczym czy garażu objęte były 23% stawką podatku VAT. Aktualnie instalacje na budynkach mieszkalnych o powierzchni do 300 m2 są opodatkowane 8% VAT-em.

Komponenty instalacji fotowoltaicznej

Ceny instalacji są bardzo zróżnicowane. Analizując koszt systemu warto zwrócić uwagę na wydajność oraz parametry techniczne sprzętu (falownik, zabezpieczenie AC/DC, okablowanie, konstrukcja). W oczywisty sposób jakość komponentów przekłada się na wydajność całego zestawu. Coraz większą popularność zyskują ogniwa monokrystaliczne charakteryzujące się wyższą mocą jednostkową od modułów polikrystalicznych.

075

Comments are closed.