Jeśli planujesz inwestycję w instalację fotowoltaiczną na pewno zdajesz sobie sprawę, z wszelkich jej zalet oraz kluczowych warunków, które są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Być może nawet znalazłeś już godną zaufania firmę, która przyjedzie do Twojego domu, powita z uśmiechem na ustach i… no właśnie. Co dalej? Oto jak krok po kroku wygląda montaż i uruchomienie Twojej przydomowej elektrowni słonecznej:

Etap1: Pomiary

Pierwszym i najważniejszym etapem pracy jest plan. Podobnie jest w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych. Podczas wizyty audytora pod uwagę zostaną wzięte: stan dachu i poddasza oraz systemu elektrycznego w Twoim domu. Zadaniem montera będzie wybranie najlepszego miejsca, w którym będzie mógł stać system – np. w garażu, piwnicy czy innym nierzucającym się w oczy miejscu. Na etapie planowania specjaliści wybiorą najbardziej odpowiednie panele solarne, inwerter, mocowania i inne komponenty.

Koniecznym etapem pomiarów jest umówienie się z monterem na ocenę stanu poddasza, dachu i systemu elektrycznego w nieruchomości. Monter wybierze najlepsze miejsce na zamocowanie urządzeń kontrolujących system (zazwyczaj w garażu lub innym nierzucającym się w oczy miejscu). Podczas pomiarów oceniony zostanie stan nieruchomości tj. czy obiekt kwalifikuje się do instalacji paneli solarnych. Po inspekcji poddasza lub dachu monter może także zasugerować naprawy niezbędne przed realizacją zlecenia.

Etap2: Planowanie

Po zebraniu najważniejszych informacji firma instalująca panele solarne utworzy plan montażu paneli solarnych. Będzie on obejmował liczbę paneli oraz ich lokalizację na dachu, system okablowania oraz jego połączenie z układem elektrycznym. Plan powinien również być zgodny z lokalnymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa przecipożarowego. Następnie firma instalująca panele solarne złoży plany do odpowiedniego urzędu zajmującego się przyznawaniem  zezwoleń oraz do aktualnego dostawcy energii elektrycznej.

Etap3: Instalacja

W niektórych przypadkach faktyczna instalacja jest najprostszym etapem zmiany układu na korzystający z energii solarnej. Konieczna może być obecność właściela domu, aby zapewnić dostęp monterom do dachu oraz systemu elektrycznego na terenie nieruchomości. Jeśli na miejscu mieszkają zwierzęta, warto upewnić się, że są w bezpiecznym miejscu. Jeśli interesuje Cię obserwowanie samej instalacji, monter wyznaczy najlepsze miejsce. W dzisiejszych czasach typowy montaż instalacji solarnych może zająć nawet od 1 do 3 dni, w zależności od rozmiaru systemu. Po zamontowaniu paneli solarnych na dachu oraz zainstalowaniu sprzętu elektrycznego i monitorującego monter zajmie się posprzątaniem miejsca pracy i przystąpi do ostatniej fazy.

Etap4: Kontrola jakości i uruchomienie

Montaż instalacji kończy się wraz z przyłączeniem do rozdzielni elektrycznej i licznika energii. Po tym etapie dostawca prądu jest zobowiązany przystosować licznik energii do pracy dwukierunkowej, tzn. mierzenia energii pobieranej i odbieranej z sieci energetycznej. W przypadku gdy urządzenie jest starsze i nie może zostać zaktualizowane dostawca instaluje licznik dwukierunkowy. Czas oczekiwania na przystosowanie lub wymianę licznika wynosi  około miesiąca. Po tym okresie nie pozostaje nic innego jak tylko obserwowanie z dreszczykiem emocji, jak Twoje rachunki za energię maleją dzięki temu, że produkujesz czystą energię

095

Comments are closed.